5G עדכון

על פי כתבה שהופיע ב וואלה

מייקי לוי, כתבנו לענייני טכנולוגיה ותקשורת 20 ביוני 2020, 09:56


בימים אלו נערך משרד התקשורת לקיום מכרז התדרים שצפוי להתקיים בחודשים הקרובים. במכרז, חברות התקשורת יוכלו לרכוש את תדרי הדור החמישי, כשבלעדיהם, רשת כזו לא תוכל לקום. אך הטכנולוגיה המהפכנית הצליחה לעורר לא מעט סערה, ובעיקר - קונספירציות.

התפרצות נגיף הקורונה שהחלה במחוז חוביי בסין, הצליחה לייצר לא מעט שמועות על הקשר שבין קורונה לממשל המדינה הקומוניסטית על כך שמדובר בנגיף מהונדס. אך הקונספירציה ההרסנית ביותר היא כי הקורונה התפרצה בגלל השימוש בדור חמש לתקשורת סלולרית. ווהאן שבחוביי היא אחת מהערים הראשונות בהן נפרסה רשת כזו, ונראה כי חובבי הקונספירציות חיברו נקודה דמיונית בין שני הדברים.

תיאוריית הקשר עלתה לראשונה על ידי כריס ואן קרחובן, רופא בלגי שטען כי רשת דור חמש מסוכנת וייתכן כי קצב התפשטות הקורונה הואץ בגללה. הקונספירציה של קרחובן התפשטה כמו אש בשדה קוצים, בעיקר באירופה, והובילה לשריפות אנטנות בבריטניה ובהולנד. התיאוריה עוסקת בכך שהקורונה עצמה הונדסה לכאורה, כי הדור החמישי נועד כדי לגרום למחלה להתפשט בקצב מהיר יותר וכי החיסונים ישלבו שבבים שיושתלו בגופנו - אך מדובר בקונספירציות שמופרחות לאוויר ללא שום אחיזה במציאות.


טכנולוגיית הדור חמש דורשת תשתיות חדשות כמו אנטנות סלולריות. לא מדובר בעדכון תוכנה שניתן לבצע לתשתיות הקיימות, ואחת מהיצרניות הגדולות ביותר של האנטנות היא חברת וואווי הסינית. החברה הייתה אחת הראשונות שנפגעו עם הכרזתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בשנה שעברה על איסור סחר בין חברות אמריקניות לסיניות. על וואווי נאסר לסחור עם גוגל האמריקנית, המפעילה את מערכת ההפעלה אנדרואיד, וכל מכשיריה שהושקו מאז הגיעו ללא חנות האפליקציות הפופולרית.

ועדת המודיעין של הקונגרס האמריקני הזהירה כי שתי חברות הטכנולוגיה הסיניות וואווי ו-ZTE מאיימות על ביטוחה של ארצות הברית. בעקבות זאת פתחה וושינגטון במסע שכנוע בינלאומי בקרב מדינות אירופה על מנת שיאסרו את השימוש בתשתיות סיניות מחשש שמא תושתל "דלת אחורית", דרכה יוכלו בבייג'ינג להאזין לתקשורת, או לחילופין - להשבית את האנטנות מרחוק. בחודש שעבר פרסם הגרדיאן כי ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודיע כי הוא מתכוון לקדם תכניות שיובילו לחיסול פעילות וואווי בתחום הדור החמישי בממלכה.

בשל היחסים הקרובים עם ארצות הברית, ניתן לשער כי גם ישראל תודרכה היטב שלא להשתמש בתשתיות של ענקית הטכנולוגיה הסינית. המועמדות הנותרות הן חברות אירופיות, בהן נוקיה הפינית.


שאלת מיליון הדולר: מתי בישראל?

משרד התקשורת פרסם הודעה על מכרז תדרים של הדור החמישי שצפוי להתקיים במהלך החודשים הקרובים, אך החברות טרם ניגשו אליו. במהלך המכרז, יקצה משרד התקשורת את תדרי הדור החמישי שנע בין תדר 700 מגה-הרץ שמבטיח כיסוי רחב, תדר 2.7 ג'יגה-הרץ, תדר רחב יותר אך דורש פריסה גדולה יותר, ותדר 3.5 ג'יגה-הרץ שיביא מהירויות גלישה גבוהות עוד יותר. משרד התקשורת נמצא בשלבים מתקדמים, כשהציפייה היא שבסוף השנה הנוכחית או בתחילת שנה הבאה, חברות הסלולר כבר יתחילו להפעיל בדיקות של תשתיות הדור החמישי.

כדי לקדם את קצב הפריסה שנתון בידי חברות הסלולר (סלקום, פרטנר ופלאפון), משרד התקשורת הכריז על מודל מתמרץ המעניק כסף לחברה הראשונה שתגיע לכמות האנטנות שאותה הגדיר. החברות שיעמדו בתנאים יזכו למענק של עד חצי מיליארד שקלים. לפי משרד התקשורת, הציפייה היא כי בתוך ארבע שנים תושלם פריסה מלאה של הטכנולוגיה באמצעות אנטנות בכל ישראל.

לצד התשתיות של חברות הסלולר, הטכנולוגיה תדרוש סמארטפונים תומכים. כיום רק חברת שיאומי ו-OnePlus מוכרת מכשירי דור חמש, ואילו מכשירי אפל וסמסונג שנמכרים בישראל אינם תומכים ברשת זו ולכן המשתמשים לא יוכלו ליהנות מכל מה שהטכנולוגיה מציעה. עם זאת, ייתכן והחברות הללו מפתחות כבר עכשיו את המכשירים הרלוונטיים לדור החמישי.


לוח הזמנים המשוער


אוגוסט-ספטמבר 2020 - מכרז תדרים בישראל

תחילת 2021 - הרשת תתחיל לפעול בצורה חלקית בישראל

2024 - יעד הפריסה המלאה של משרד התקשורת10 צפיות0תגובות

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו 

גָּרְסָה נַפְשִׁי לְתַאֲבָה אֶל מִשְׁפָּטֶיךָ בְכָל עֵת

דּוֹר הֹלֵךְ וְדוֹר בָּא, וְהָאָרֶץ לְעוֹלָם עֹמָדֶת

מפת האתר

© 2021 | GalitDorit.com | כל הזכויות שמורות. All Rights Reserved.