יצרני החיסונים לא רוצים להיות אחראים לתופעות לוואי של חיסון נגד קוביד

מקור באנגלית: RT ביולי 31, 2020

מאת  פיטר אנדרוז , עיתונאי וסופר אירי מדעי שמוקם בלונדון. יש לו רקע במדעי החיים, וסיים את לימודיו באוניברסיטת גלזגו עם תואר בגנטיקה.

בכיר לענקית התרופות אסטראזנקה אישר כי החברה שלו אינה יכולה לעמוד בפני פעולה משפטית בגין תופעות לוואי פוטנציאליות שנגרמו כתוצאה מחיסון הקוביד שלה. למי שנפגע לא תהיה כל פנייה משפטית.

AstraZeneca היא אחת מ -25 חברות התרופות ברחבי העולם שכבר בוחנות את חיסוני הקוביד שלהן על בני אדם, כהכנה לזריקת מאות מיליוני אנשים. אלה זמנים קלים עבור חברת התרופות הגדולה ביותר בבריטניה, ששווה משהו בסדר גודל של 70 מיליון ליש"ט. הם דיווחו זה עתה על רווחי פגושים של 12.6 מיליארד דולר בחצי השנה האחרונה בלבד. אך למרות המאזן הבריא שלה, AstraZeneca אינה מוכנה להיות אחראית לתופעות לוואי פוטנציאליות של מועמדת החיסון "התקווה" שלה. במילים אחרות, החברה מוגנת לחלוטין, או מוגנת שיפוי, מפני תביעות של אנשים שהוזרקו לחיסון שלהם וחווים השפעות שליליות, ללא קשר לחמירותם או לטווח הארוך. עורכי הדין של המשרד דרשו להעמיד סעיפים לעניין זה בחוזים שלהם עם המדינות ש- AstraZeneca הסכימה לספק את החיסון הקוביד שלה. בחברה אומרים כי ללא ערבויות לשיפוי כאלה, הם לא היו מתמרצים לייצר את התרופה. ונראה שרוב המדינות נענו לביקוש הזה. סיימתם את האינטרס הלאומי? רוד דובר, בכיר באסטרזנקה, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "בחוזים שיש לנו במקום אנו מבקשים שיפוי. לרוב המדינות מקובל לקחת סיכון זה על כתפיהם מכיוון שזה האינטרס הלאומי שלהם ''. עבור "האינטרס הלאומי", לקרוא "עניין הממשלה." אם מה שקורה טוב לאנשים במדינות מחוסנות הוא, אם לומר זאת בעדינות רבה, שאלה פתוחה.


דובר סירב לנקוב בשמו של המדינות שהזמינו הוראות לחיסון של המשרד, למרות שסביר להניח שרוב הדמוקרטיות המערביות הגדולות יופיעו ברשימה. ממשלת בריטניה כבר על חיסון מסע קניות , קונה 250 מיליון מנות מן התלבושות ביג פארמה שונות. אמריקה, בינתיים, היא רחוקה מהעקומה כאן - יש להם מסגרת משפטית מיוחדת בה אף חברות תרופות לא מתמודדות עם תביעות לוואי של תופעות לוואי של חיסונים במקרה של 'חירום לבריאות הציבור'. חקיקה זו, המכונה חוק ה- PREP, הייתה תוצר של מאמץ שתדלנות מאסיבי מתעשיית התרופות האמריקאית, והונהגה למרות התנגדות נמרצת של קבוצות צרכנים. אלא אם כן יצרנית החיסונים רוצחת או פוצעת אותך במכוון - התנהגות בלתי הולמת בכוונה - אינך יכול לתבוע אותם.

כפי שאמרו השבוע בכירים באיחוד האירופי לסוכנות הידיעות רויטרס , הם נועלים קרניים עם יצרני החיסונים על מחיר, זמני זמן לתשלום ובעיקר אחריות. שאיש אינו רוצה להיתקע באחריות אינו מפתיע כמעט. לשאוב אוכלוסייה מלאה בחיסון ניסיוני כדי "לחסן" אותם כנגד מחלה שאינה מזיקה לרוב האנשים, ואז יש לתת את האחריות לתוצאות? אני לא חושב. בכירי ביג פארמה לא מרוויחים את המשכורות של שבעת הדמויות שהם עושים עבור שנפלו למלכודות כאלה.

דובר הוסיף גם: "זהו מצב ייחודי בו אנו כחברה פשוט לא יכולים להסתכן אם בעוד ... ארבע שנים החיסון מראה תופעות לוואי." אה ... אז בסדר. אז מי כן לוקח על עצמו את האחריות? ה-Who? משוך את השני. פוליטיקאים? אל תצחיק אותי. אף אחד? גוטשה.

מי משלם?

מכיוון שיש ערובה וירטואלית שבתוכנית חיסון גדולה אנשים מסוימים ייפגעו או אפילו ייהרגו בגלל החיסון, יש מדינות שהקימו כספי ציבור מיוחדים כדי לשלם פיצויים לנפגעים. ארגון הבריאות העולמי תומך במודל זה של נזקים במימון נישום לתובעי חיסונים.


לארה"ב יש קרן כזו, כמו גם מדינות רבות באירופה, כולל בריטניה, גרמניה, שוודיה ואיטליה. אולי כדאי לחפש את המערכת הרלוונטית במדינה שלך אם אתה מודאג מנטילת החיסון. אולם דבר אחד בטוח: בכל הקשור לקוביד 19, ההון הפרטי החליט שהם לא רוצים לעשות שום קשר לתוצאות לטווח הארוך של החיסונים שלהם.


5 צפיות0תגובות

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו 

גָּרְסָה נַפְשִׁי לְתַאֲבָה אֶל מִשְׁפָּטֶיךָ בְכָל עֵת

דּוֹר הֹלֵךְ וְדוֹר בָּא, וְהָאָרֶץ לְעוֹלָם עֹמָדֶת

מפת האתר

© 2021 | GalitDorit.com | כל הזכויות שמורות. All Rights Reserved.